معرفی گل زینتی: کاج لاوسون یا کاج طلایی

دسته بندی ها :
معرفی گل زینتی: کاج لاوسون یا کاج طلایی

کاج لاوسون یا کاج طلایی گیاهی همیشه سبز و با قابلیت هرس پذیری بالا، از درختان محبوب برای استفاده در فضای سبز به حساب می آید و از آن برای ساخت دیوار سبز یا ایجاد اشکال متنوع استفاده می شود. همچنین می توان لاوسون را به عنوان درخت زینتی در گلدان نگهداری کرد که جلوه زیبایی به محیط می بخشد. در این مطلب سعی شده اطلاعاتی در خصوص کاج لاوسون و شرایط نگهداری، نحوه تکثیر، انواع بیماری های و موارد تزیینی آن ارائه شود با ما همراه باشید.

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه | تاریخ انتشار تیر 99

معرفی کاج لاوسون :

کاج لاوسون (Lawson’s cypress) بجز کاج طلایی به شبه سرو لاوسون نیز معروف است که جزو خانواده مخروطیان می باشد. این درخت همیشه سبز شاخ و برگ گسترده ای داشته که در  فصل های بهار و تابستان به رنگ سبز روشن دیده شده اما در فصل زمستان به رنگ طلایی در می آید. کاج طلایی به شکل مخروطی و به کندی رشد کرده و ارتفاع آن حداکثر 4 تا 5 متر می شود.

لاوسون

نحوه نگهداری کاج طلایی

آبیاری: ممکن است نهال جوان به خشکی خاک حساس باشد اما درخت بالغ می تواند خشکی را تا حدی تحمل کند. در فصل سردتر سال بهتر است آبیاری زمانی انجام شود که خاک از آبیاری قبلی خشک شده باشد. اما در فصل تابستان آبیاری منظم درخت ضروری می باشد.

دما: کاج لاوسون به دما حساسیت زیادی نداشته و می تواند رشد کند. همچنین دما را تا منفی 15 درجه سانتی گراد تحمل می کند. البته کاج لاوسون در هوای مرطوب و معتدل رشد بهتر و بیشتری دارد.

نور: لاوسون نیاز نوری بالایی دارد. این درخت باید در مکانی کاشته شود که روزانه حداقل 6 تا 8 ساعت در معرض نور مستقیم آفتاب می باشد. در شرایط کمبود نور آفتاب ممکن است سرشاخه های درخت تغییر رنگ داده و به رنگ سبز تیره دربیایند.

کاج-طلایی

خاک: کاج طلایی می تواند در انواع خاک در صورت زهکشی مناسب رشد کند اما خاک کمی اسیدی را ترجیح می دهد. برای کاشتن کاج طلایی در باغچه می توانید از خاک لومی شنی با رطوبت متوسط و برای کاشتن آن در گلدان می توانید از مخلوط خاک باغچه، شن و کوکوپیت یا پیت ماس استفاده کنید.

کود: برای تقویت ریشه درخت می توانید از کودهای فسفر دار استفاده کنید و برای رشد و گسترش شاخ و برگ درخت می توانید به آن کود های نیتروژن دار بدهید.

هرس: کاج لاوسون به دلیل داشتن شاخ و برگ متراکم، قابلیت هرس پذیری بالای دارد و با هرس کردن آن می توان فرم های زیبایی به وجود آورد. ازمتداول ترین فرم های هرس کاج طلایی هرس به شکل پیچ یا توپی شکل است. همچنین هرس شاخه های مرده و آسیب دیده برای رشد بهتر شاخ و برگ های درخت ضروری می باشد.

کاربرد و موارد تزیینی کاج طلایی:

این گیاه همیشه سبز بدلیل زیبایی، دسترسی آسان، طول عمر مناسب و کاربرد راحت در تزیین انواع باکس گل ، سبد گل ، دسته گل و حتی ماشین عروس مورد استفاده قرار گرفته و موجب زیباتر شدن محصولات نهایی می شود. تصویر محصولاتی که با استفاده از کاج لاوسون در گل شقایق تزیین شده در زیر مشاهده فرمایید:

ماشین عروس
ماشین عروس
سبدگل ST069
سبدگل ST069
باکس گل
باکس گلJT062

مبارزه با آفات گلدان لاوسون:

اگر رشد درخت بی دلیل متوقف شده و بر روی گیاه هم آفتی مشاهده نمی شود ممکن است ریشه گیاه پوسیده شده و بستر خاک قارچی شده باشد. پوسیدگی ریشه می تواند به دلیل آبیاری نامناسب و یا ترکیب اشتباه خاک باشد. عدم زهکشی مناسب باعث ماندن آب در گلدان و پوسیدگی ریشه ها می شود و پوسیدگی ریشه ها نیز احتمال ابتلا به بیماری های قارچی را افزایش می دهد.

برای مبارزه با آلودگی قارچی می توان از قارچ کش های مانند برودوفیکس استفاده کرد. همچنین تقویت ریشه ها به کمک کود هیومیک اسید هم احتمال ابتلا به آلودگی های قارچی را کاهش می دهد.

لاوسون هم بمانند دیگر گیاهان ممکن است مورد حمله انواع آفات و بیماری ها قرار گیرد. برای رفع بیمار ها و آفات می توانید به مطلب “مبارزه با آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی” مراجعه نمایید.

برخی منابع مورد استفاده برای تهیه مطلب کاج لاوسون :

1- تجربیات عملی پرسنل گل شقایق حاصل از سالیان متوالی فعالیت در حوزه گیاهان آپارتمانی و باغی

2- جمع آوری اطلاعات از منابع اینترنی از جمله موارد زیر:

مطالب مرتبط

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری

X