گل زنبوری یا لیمونیوم معرفی+عکس

دسته بندی ها :
گل زنبوری یا لیمونیوم معرفی+عکس

گل  زنبوری یا لیمونیوم

از جمله گیاهان زینتی با تنوع رنگی فراوان و بسیار زیبا می باشد. غالباً بصورت علفی و غیر گلخانه ای تولید می شود. در این مطلب سعی شده معرفی مختصری بهمراه نحوه کشت بذر و نگهداری گل زنبوری یا لیمونیوم انجام شود.

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه | تاریخ انتشار خرداد 99

معرفی گیاه زنبوری

گل زنبوری یا لیمونیوم Sea Lavender با نام علمی Limonium spp. بصورت سالانه گل دهی کرده و از بین می روند و برخی از وریته های آن چندساله بوده که گونه های چندساله به صورت درختچه خزان کننده و سایر گونه ها، به صورت علفی هستند. در سراسر کره خاکی از تیره های مختلف گل لیمونیوم دیده می شود. زنبوری به صورت خوشه ای با پنج گلبرگ و به رنگ های صورتی، بنفش، آبی، قرمز، سفید، زرد و ارغوانی یافت می شوند. گلدهی این گیاه در طول فصل بهار و در برخی گونه ها در تابستان صورت می گیرد.

برگهای این گیاه به طور گستره بر روی سطح زمین قرار دارند. این گیاه در حدود 120 گونه داشته و غالباً گیاه علفی و چند ساله بشمار می رود. گل های کوچک و و زیبایی دارد. گل گیاه به صورت یک خوشه آذین شده نمایش داده می شود. از این گل می توان برای تزئین فضای های مختلف استفاده کرد. همچنین می توان به عنوان گل شاخه بریده در گل آرایی استفاده کرد. این گل پروانه ها را به خود جذب می کند و شما می توانید پروانه ها را بر روی این گل تماشا کنید.

گل زنبوری
گل زنبوری یا لیمونیوم
گل لیمونیوم

روش کاشت و نگهداری و تکثیر گل زنبوری

از جمله راه های تکثیر این گیاه می توان کشت بذر، قلمه زدن و تقسیم بوته را نام برد، که روش های تقسیم بوته و قلمه زدن برای گونه های چندساله انجام می گیرد و فصل انجام آن اولی در بهار و روش قلمه زدن در زمستان می باشد.

کشت بذر

روش رایج تر ازدیاد لیمونیوم استفاده از بذر این گیاه می باشد. برای این منظور باید عمل نشاکاری صورت گیرد که کشت در خزانه در اواسط اسفند ماه یا در اوایل بهار انجام می شود. حال اگر گیاه یک یا دوساله باشد، انتقال نشا در اردیبشهت و اگر گیاه چندساله باشد انتقال در پاییز انجام می گیرد. برای رشد و جوانه زنی بهتر بذر زنبوری بهتر است برای تقویت قوه نامیه دور بذر را بخیسانیم و بعد در بستر کشت قرار دهیم. فاصله بین کاشت بذرهای گل معمولا در حدود 20 تا 30 سانتی متر می باشد و عمق کاشت بذر حدوداً 1 تا 3 سانتی متر در خاک می باشد.

زنبوری دسته ای

نحوه نگهداری و گلدهی گیاه زنبوری

برای نگهداری هرچه بهتر از این گیاه استفاده از خاک نسبتا حاصلخیر با زهکشی مناسب توصیه می شود.اما باتوجه به وحشی بودن گونهای مختلف گیاه لیمونیوم، پرورش آن در خاک های شور و غیر حاصلخیز نیز بسیار رایج می باشد.

گل زنبوری در حال رشد حدود 10 تا 70 ساتی متر طول داشته و در بعضی مناطق گزارش رشد تا  ارتفاع حدود 2 متر نیز وجود دارد. گونه های مختلفی از گل لیمونیوم در طبیعت یافت میشود به همین منظور برخی از گونه های این گیاه در اویل اردیبهشت تا خرداد شروع به گلدهی می کنند و برخی دیگر در طول تابستان شروع به گلدهی می کنند. برای افزایش گلدهی گیاه، بهتر است شاخه های خشک را در پاییز حذف کنید.

کاربردهای گل زنبوری

بخاطر زیبایی و گلدهی در گلدان و حیاط و باغچه کشت و نگهداری می شوند.

می توان از گل زنبوری به عنوان گل خشک استفاده کرد به منظور تهیه گل خشک، باید در زمان باز شدن گلها، ساقه را از پایین قطع کرده و به صورت وارونه در جای تاریک قرار دهید.

اما استفاده اصلی گل زنبوری به عنوان گل شاخه بریده برای تزیین انواع دسته گل عروس، ماشین عروس، سبدگل، باکس گل و تاج گل می باشد که نمونه کارهایی از موارد استفاده این گل زیبا در طرح های مختلف گل شقایق برای شما در ادامه آورده شده است:

سبدگل ST069
دسته گل عروس مختلط
برخی منابع مورد استفاده برای تهیه مطلب گل زنبوری یا لیمونیوم :

1- تجربیات عملی پرسنل گل شقایق حاصل از سالیان متوالی فعالیت در حوزه گیاهان آپارتمانی و گلهای شاخه بریده

2- جمع آوری اطلاعات از منابع اینترنی از جمله موارد زیر:

مطالب مرتبط

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری

X