معرفی گل زینتی: لیلیوم

دسته بندی ها :
معرفی گل زینتی: لیلیوم

مدت زمان مطالعه 7 دقیقه | تاریخ انتشار مرداد 99

تاریخچه پیدایش گل لیلیوم

گل لیلیوم طبق افسانه‌های یونانی، از محبوب ترین گیاهان مورد علاقه هرا  همسر زئوس، یک الهه باستانی می باشد.

لیلیوم یا سوسن از گذشته تا امروز مورد توجه بسیاری از افراد بوده است. اکنون نزدیک به 5000 سال از کاشت گل لیلیوم می گذرد، با این حال، همچنان لیلیوم در دسته زیباترین و محبوب ترین گل های موجود در جهان قرار دارد. لیلیوم گلی از آسیا است که در حال حاضر تقریبا در تمام نقاط دنیا، به خصوص در مناطق حاره و گرمسیری یافت می شود.
لیلیوم هم مانند گل های دیگر، در رنگ و گونه های مختلف یافت می شود که محبوب ترین رنگ های آن زرد، سفید، نارنجی، ارغوانی، قرمز، گلبهی و صورتی می باشند.

زیبایی شگفت انگیز گل سوسن غیر قابل انکار است، به همین دلیل بسیاری از بانوان از این گل زیبا و چشم نواز در دکوراسیون و زیباسازی منزل خود استفاده می کنند. همچنین از آن جایی که گل لیلیوم نماد پاکی، بی گناهی و نشانه ای برای روح از دست رفتگان است، از آن در سبد گل و تاج گل ترحیم استفاده می کنند.
لیلیوم از دسته گیاهان گلدار و تقریبا دارای 1500 گونه مختلف است که گونه های آن در مناطق مختلف کره زمین یافت می شوند. در ادامه با انواع گل لیلیوم آشنا شده و از رنگ های پر مصرف در بازار گل هم مطلع شوید همراه ما باشید :

تنوع-لیلیوم

گل لیلیوم و تنوع رنگی آن در بازار گل

لیلیوم، گلی بسیار پر مصرف در گلفروشی ها بوده که برای آماده سازی انواع دسته گل، سبد گل، باکس گل، تاج گل و ماشین عروس مورد استفاده قرار می گیرد. لیلیوم گیاهی پیاز دار با نام علمی Lilium spp و از خانواده ی Liliaceae میباشد. گونه بومی آن در ایران با نام سوسن چهلچراغ شناخته می شود. این گیاه را می توان به راحتی نگهداری و تکثیر کرد و آنرا در هوای ازاد و هم در داخل اپارتمان به راحتی پرورش داد.

گل های این گیاه در رنگ های بسیار زیاد و جذابی وجود دارد. بعضی از وریته های لیلیوم عطر و بوی بسیار زیادی داشته و برخی گونه ها عطر قابل توجهی تولید نمی کنند.

اما بیشترین رنگ های مصرفی از این گیاه که بازار پسندی زیادی دارد به ترتیب لیلیوم زرد، لیلیوم سفید، لیلیوم نارنجی و لیلیوم قرمز می باشد که باعث تمرکز گلخانه داران بر تولید هرچه بیشتر این رنگ از گلهای لیلیوم می شود.

 

لیلیوم-نارنجی
لیلیوم-نارنجی
لیلیوم-قرمز
لیلیوم-قرمز
لیلیوم-سفید
لیلیوم-سفید
لیلیوم-زرد
لیلیوم-زرد

از دیگر گونه های معروف، لیلیوم اوریانتال می باشد که غالباً با گل سوسن بخاطر شکل مشابه اشتباه گرفته می شود. گل اوریانتال از لحاظ سایز کمی بزرگتر و از نظر عطر و بو تفاوت زیادی با لیلیوم دارد. برای آشنایی با گل اوریانتال می توانید از مطلب معرفی گل زینتی: اوریانتال استفاده نمایید.

نحوه نگهداری لیلیوم :

نحوه استفاده از این گل به دو شکل شاخه بریده و گلدانی می باشد، بدین صورت که برای استفاده در گل آرایی و تزیین انواع دسته گل ، سبدگل ، باکس گل و … باید از گل های شاخه بریده که نمونه های آن در سطر های بالایی بنمایش در آمد استفاده کنید. عمر مفید سوسن بعد از بازشدن آن حداکثر 3 روز بوده ولی غالباً هر شاخه از این گیاه چندین غنچه نیز داشته که باگذشت زمان شروع به شکوفا شدن می نمایند.

در نمونه گلدانی سوسن شما می توانید از گلدانی که طول عمر چند ماهه دارد بهره مند شوید برای آشنایی بیشتر با نحوه نگهداری گلدان لیلیوم و 7 عامل مهم در نگهداری آن کلیک کنید.

کاربرد و موارد تزیینی لیلیوم :

بدلیل زیبایی، تنوع رنگی، طول عمر مناسب و کاربرد راحت در تزیین انواع پایه گل تبریک ، تاج گل ترحیم ، سبد گل ، دسته گل و حتی ماشین عروس مورد استفاده قرار گرفته و موجب زیباتر شدن محصولات نهایی می شود.

نمونه کارهایی برای استفاده های متنوع از گل سوسن برای تزیین در گل شقایق :

ماشین عروس لیلوم
ماشین عروس لیلوم
سبدگل لیلیوم سفید
سبدگل لیلیوم سفید
تاج گل ترحیم
تاج گل ترحیم
پایه گل تبریک
پایه گل تبریک

قیمت گل لیلیوم :

قیمت گل های طبیعی بسته به فصول سال و مناسبت های خاص دچار نوسان می شوند اما در هنگام انتشار این مطلب قیمت هر دسته لیلیوم (شامل 5 شاخه) بصورت میانگین بین 50 الی 120 هزار تومان می باشد که دسته های دارای غنچه بیشتر و کیفیت بالاتر قیمت بیشتر و دسته های دارای گل های شکفته بیشتر قیمت حداقلی را شامل می شوند. برای خرید گل سوسن می توانید از طریق وبسایت گل شقایق و یا سفارش تلفنی اقدام نمایید.

آشنایی با 47 گونه از انواع گل لیلیوم به همراه عکس البته با زبان اصلی در وبسایت خانه دار

برخی منابع مورد استفاده برای تولید مطلب معرفی گل زینتی لیلیوم یا سوسن :

1- تجربیات عملی پرسنل گل شقایق حاصل از سالیان متوالی فعالیت در حوزه گل های شاخه ای و گیاهان آپارتمانی

2- جمع آوری اطلاعات از منابع اینترنی از جمله موارد زیر:

مطالب مرتبط

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری

X