معرفی گل زینتی : پرنده بهشتی یا استرزیا

دسته بندی ها :
معرفی گل زینتی : پرنده بهشتی یا استرزیا

زمان مطالعه 8 دقیقه | انتشار شهریور 99

تاریخچه نام گذاری پرنده بهشتی

پرنده بهشتی گیاه گرمسیری بوده که سرچشمه اصلی آن آفریقای جنوبی می باشد، نحوه تغییر نام این گیاه به سال 1773 و  باغ گیاه شناسی سلطنتیKew در انگلستان باز میگردد که سر جوزف بانکس مدیر باغ های سلطنتی نام مرغ بهشتی را به نام زادگاه ملکه شارلوت، استرلیتزیا Strelitz تغییر داد که نام محله ای در شمال آلمان می باشد. همچنین این گل بسیار زیبا نماد شهر لس آنجلس نیز هست.

پرنده بهشتی یا استرلیتزیا با نام علمی “STRELITZIA REGINAE” گونه ای از گیاهان همیشه سبز و دائمی است. این گیاه با نام های مرغ بهشتی، گل استر، گل زبان پرنده ، منقار درنا و گل درنا نیز شناخته می شود .

در ادامه با نحوه نگهداری استرزیا ، قیمت گل مرغ بهشتی ، قیمت برگ گل مرغ بهشتی و دسترسی در فصول مختلف در بازار گل هم مطلع شوید همراه ما باشید :

گلدان-پرنده-بهشتی

نحوه نگهداری گل و گلدان مرغ بهشتی

گل مرغ بهشتی ، گلی بسیار پر مصرف در گل فروشی ها بوده که برای آماده سازی انواع دسته گل، سبد گل، باکس گل، تاج گل و ماشین عروس مورد استفاده قرار می گیرد. استرلیتزیا گیاهی مخصوص آب و هوای گرم و مرطوب است که گل‌های بسیار زیبای شبیه به یک پرنده‌ی در حال پرواز داشته و به عقیده‌ی بسیاری این گل زیباترین گل جهان است که در کشور ما به صورت گیاه آپارتمانی در داخل ساختمان و یا در گلخانه‏ ها نگهداری می‏شود. همان طور که اشاره شد استرزیا بصورت شاخه بریده و هم بصورت گیاه گلدانی و یا آپارتمانی بفروش میرسد.

نحوه نگهداری استرلیتزیا درصورت خرید بصورت شاخه بریده همانند دیگر گل ها قرار دادن در آب و سایه می باشد. اما برای افزایش میزان طول عمر آن می توانید هر چند روز یک بار آب آن را تعویض کرده و از انتهای ساقه بمیزان 1 سانتی متر بصورت مورب (کج) کوتاه نمایید دمای بین 20 الی 25 درجه سانتی گراد در شادابی بیشتر این گیاه بی تاثیر نخواهد بود .طول عمر بالا و زیبایی خاص این گل، دلیل اصلی استفاده گل فروشان از استر می باشد.

و اما نیازها و نحوه نگهداری گل پرنده بهشتی بصورت گلدانی

نور: 

حرارت و نور از عوامل مهم در پرورش استرلیتزیا هستند این گیاه طالب نور زیاد است (حداقل ۶ ساعت نور کامل) در آپارتمان بهتر است در جایی قرارگیرد که دارای نور زیاد و فیلتر شده باشد در زمستان میتواند نور مستقیم را تحمل کند اما در تابستان نور مستقیم آنرا از بین خواهد برد.

دما:

به سرما حساس بوده و دمای مناسـب در شـب °C10 الی۱۳ و در روز °C20 الی۲۲ است. درجه حرارت مناسب برای گیاه بین ۱۶ – ۱۹ درجه سانتیگراد است و درجه حرارت کم تر از ۳- و بیش از ۳۰+ را تحمل نکرده و از بین میرود.

آبیاری: 

در هوای معتدل هفته ای دو بار آبیاری شود ولی در هنگام استراحت گیاه که از اواسط تیرماه تا اواخر مردادماه است باید آبیاری را بکلی قطع کرد و یا به ندرت انجام داد . خاک گلدان را همواره مرطوب نگه دارید. اجازه ندهید خاک خشک شود.

خاک:

خاک مناسب مخلوط یک قسمت خاک باغچه ، یک قسمت شن درشت و یا پرلیت ، یک قسمت خاک کوکوپیت یا هوموس برای پرورش گیاه پرنده بهشتی مطلوب و مناسب است.

کوددهی: 

در فصل رشد یعنی بهار و تابستان به کود دهی نیاز دارد.می توانید از انواع کود دامی و کود ارگانیک و شیمیای استفاده کنید. باتوجه به حجم گیاه و دستورالعمل مصرف انواع کود گیاه خود را تقویت کنید.

برای کسب مهارت در آبیاری گیاهان آپارتمانی می توانید از مطالب زیر استفاده نمایید:

6 روش برای تشخیص زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی
آبیاری گیاهان در روز یا شب مسئله این است؟!
گل bird-of-paradise
گل bird-of-paradise

قیمت گل پرنده بهشتی :

قیمت گل های طبیعی بسته به فصول سال و مناسبت های خاص دچار نوسان می شوند اما در هنگام انتشار این مطلب قیمت هر دسته پرنده بهشتی (شامل 10 شاخه) بصورت میانگین بین 70 الی 110 هزار تومان در بازارگل تهران می باشد البته برای خرید شاخه گل پرنده بهشتی می توانید از طریق وبسایت گل شقایق و یا سفارش تلفنی اقدام نمایید.

برگ-گل-پرنده-بهشتی
برگ-گل-پرنده-بهشتی

قیمت برگ گل پرنده بهشتی :

گل استرزیا از جمله گیاهانی است که از برگ گل آن استفاده فراوانی می شود. برگ های بسیار زیبا، سبز، بیضی شکل و با طول عمر بالا که گاهی به ارتفاع 1.5 متر نیز میرسد در تزیین انواع دسته گل، سبدگل و حتی ماشین عروس استفاده می شود. اما قیمت آن باتوجه به کیفیت و سایز برگ متفاوت بوده و غالباً در دسته های 10 ویا 20 تایی به فروش می رسد که حداقل قیمت حال حاضر هر دسته 20 هزار تومان به بالا می باشد (البته در بازارگل تهران).

دسترسی در فصول مختلف سال به گل استرلیتزیا :

باتوجه به افزایش میزان تولید گل استرلیتزیا و به طبع آن برگ گل استر ، در گلخانه های سراسر کشور گل و برگ این گیاه در تمام فصول سال در دسترس بوده اما در فصل بهار و تابستان بیشترین میزان تولید و کمترین قیمت را دارا می باشند.

کاربرد و موارد تزیینی پرنده بهشتی :

بدلیل زیبایی، طول عمر مناسب و کاربرد راحت در تزیین انواع پایه گل تبریک ، تاج گل ترحیم ، سبد گل ، دسته گل و حتی ماشین عروس مورد استفاده قرار گرفته و موجب زیباتر شدن محصولات نهایی می شود.

نمونه کارهایی برای استفاده های متنوع از گل استرزیا برای تزیین در گل شقایق :

ماشین عروس با گل پرنده بهشتی
ماشین عروس با گل پرنده بهشتیMT022
سبد گل پرنده بهشتیST004
سبد گل پرنده بهشتیST004
تاج گل
تاج گل پرنده بهشتی PT044
پایه گل PTB002
پایه گل تبریک مرغ بهشتی

برخی منابع مورد استفاده برای تولید مطلب معرفی گل زینتی پرنده بهشتی :

1- تجربیات عملی پرسنل گل شقایق حاصل از سالیان متوالی فعالیت در حوزه گل های شاخه ای و گیاهان آپارتمانی

2- جمع آوری اطلاعات از منابع اینترنی از جمله موارد زیر:

مطالب مرتبط

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری

X