معرفی گل زینتی : گلایل

دسته بندی ها :
معرفی گل زینتی : گلایل

زمان مطالعه 7 دقیقه | انتشار شهریور 99

مشخصات گل گلایل

گلایل از تیره زنبق‌ها است و از طریق کشت پیاز گل پروش می یابد. گلایل دارای گونه های زیادی بوده که شکل گونه های وحشی آن بسیار کوچکتر و ظریف تر از گونه های گلخانه ای هستند.

اکثر گونه های شناخته شده متعلق به آفریقای جنوبی بوده که بیشترین تنوع رنگی را نیز دارا می باشند بطوریکه غیر رنگ آبی دیگر رنگ ها را می توان در میان گل های گلایل دید. این گل زیبا در ایران به صورت گسترده کشت میشود و آنرا بیشتر می‌توان در شهرهای محلات و دزفول یافت.

بطور کلی گلایل نماد قدرت شخصیت ، وفاداری و افتخار است ، همچنین به معنای یادآوری است که در فرهنگ معاصر ما بیشتر بعنوان یاد بوده و برای مراسم های ختم و تشیع جنازه استفاده می شود.

در ادامه با انواع گل گلایول آشنا شده و از رنگ های پر مصرف در بازار گل و همچنین قیمت هر شاخه گلایول هم مطلع شوید همراه ما باشید :

گلایول

گل گلایل و تنوع رنگی آن در بازار گل

گلی بسیار پر مصرف ولی همانطور که اشاره شد برای مراسم های تدفین و عزا که در انواع دسته گل، سبد گل  و تاج گل مورد استفاده قرار می گیرد.

اما بیشترین رنگ های مصرفی از این گیاه که بازار پسندی زیادی دارد به ترتیب گلایل سفید ، گلایل صورتی و گلایل قرمز می باشد که باعث تمرکز گلخانه داران بر تولید هرچه بیشتر این رنگ از گلهای گلایول می شود.

قیمت گل های طبیعی شاخه بریده بسته به فصول مختلف و مناسبت های خاص دچار نوسان می شوند اما در هنگام انتشار این مطلب قیمت هرشاخه گل گلایول در بازار تهران بسته به سایز و ماندگاری آن حدود 2 الی 3 هزارتومان می باشد که حداقل خرید شما باید یک دسته 50 عددی از آن باشد. البته برای خرید گلایول می توانید از طریق وبسایت گل شقایق و یا سفارش تلفنی اقدام نمایید.

 

گلایل-صورتی
گلایل-صورتی
گلایل-قرمز
گلایل-قرمز
گلایل سفید
گلایل سفید

کاربرد و موارد تزیینی گلایول :

در سال های نچندان دور که تولید انواع رزهای هلندی، لیلیوم ، پرنده بهشتی ، آنتیریوم و دیگر گیاه هان شاخه بریده به میزان کنونی نبود از گلایول در مراسم های عروسی و شاد نیز استفاده می شد ولی طی چند سال اخیر عمده مصرف گل گلایول در تزیین انواع تاج گل ترحیم ، سبد گل و دسته گل  قرار گرفته و در کل پیشرفت تولیدات محصولات کشاورزی بصورت گلخانه ای از میزان مصرف این گل زیبا کاسته است.

نمونه کاربردهای گل گلایول و موارد تزیینی در گل شقایق :

دسته-گل-گلایول
دسته-گل-گلایول
PT011-گل شقایق-سبدگل با گلایول و داودی
سبدگل با گلایول و داودی
PT010-گل شقایق
تاج گل با گلایول و لیلیوم

نحوه نگهداری گل گلایل :

نحوه استفاده از این گل به دو شکل شاخه بریده و گلدانی می باشد، بدین صورت که برای استفاده در گل آرایی و تزیین انواع دسته گل ، سبدگل ، تاج گل و … باید از گل های شاخه بریده که نمونه های آن در سطر های بالایی بنمایش در آمد استفاده کنید. عمر مفید گلایل بعد از خریداری آن درصورت نگهداری در هوای مطبوع تا یک هفته می باشد.

در نمونه گلدانی گلایل شما می توانید از پیاز آن استفاده کرده و آن را پرورش دهید.

 

پیاز-گلایل
پیاز-گلایل

طریقه کشت، پرورش و مراقبت از گل گلایل

کشت گلایول در زمین یا گلدان:

پیاز گلایل را می‌توان از اوایل بهار کشت کرد. عمق کشت به درشتی پیاز بستگی دارد، ولی‌ به طور کلی‌ عمق ۱۰ سانتیمتری مناسب است. استفاده از قیم میتواند به داشتن گلهایی صاف و بدون موج کمک کند. در صورت کشت در زمین فاصله بین پیازها به درشتی آنها و پارامتر‌های دیگری همچون طول روز بستگی دارد. برای جلوگیری از انتشار بیماری ها، سعی‌ کنید از زمین کشت شده زیر گلایل در سال بعد استفاده نکنید. بلکه به صورت دوره ای از آن زمین استفاده کنید، هر چند برخی‌ از مراکز کشت گلایل این امر را رعایت نمیکنند، و مشکلی‌ هم مشاهده نکرده‌اند. برای کشت گلایل در گلدان میتوانید آنها را در عمق حدود ۵ تا ۱۰ سانتیمتر و فاصله حدود ۱۲ تا ۱۵ سانتیمتر بکارید.

مراقبت از گلایول:

شاخه گلهای پژمرده‌ را از گیاه جدا کنید. و آن را هرس نمایید.

آبیاری گلایول:

همچون سایر گلهای پیازی، آب زیاد و خاک باتلاقی موجب پوسیده شدن پیاز‌ها میگردد. اما باید دقت کرد که خشک شدن بستر کشت موجب کوتاه شدن گیاه و معوج شدن ساقه میگردد. گلایل به تنش خشکی حساس است و موجب کاهش تعداد غنچه‌ها میگردد.

دمای مورد نیاز گلایول:

بهترین دمای رشد بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است. بنابراین گلایل به تغییرات دمایی خیلی‌ حساس نمی‌باشد، و حتی در منطق سردسیر و گرمسیر رشد می‌کند. رشد گیاه در دمای زیر ۸ درجه سلسیوس و بالای ۲۸ درجه متوقف میگردد.

نور مورد نیاز گلایول:

نور کم و طول روز کوتاه موجب کوتاه شدن طول خوشه گل گلایل میشود. در مقابل نور زیاد منجر به داشتن گیاهانی قوی میشود، و گل دهی‌ را به تاخیر می‌اندازد.

نیاز سرمایی در گلایل:

پیاز گلایل، بسته به رقم آن، نیاز سرمایی در حدود ۵ ماه در دمای حدود ۵ درجه سانتیگراد دارد. این شرایط گیاه را برای یک دوره گلدهی آماده می‌کند.

گلدهی در گلایول:

زمان گلدهی در گلایول به رقم آن بستگی دارد. گلایل‌های زود گل از حدود اوایل خرداد گل دهی‌ میکنند و گلایل‌های دیر گلده تا اواخر شهریور گل دهی‌ میکنند. ارقام زودرس پس از حدود ۶۰ تا ۷۵ روز از زمان کشت گلدهی میکنند. این عدد در ارقام دیر گل ده بین ۱۱۰ تا ۱۲۵ رو متغیر است.

چگونگی تکثیر گلایول:

ساده‌ترین روش تکثیر گلایل به وسیله پیازچه‌ها می‌باشد. در طول رشد، پیازچه‌هایی از کنار پیاز مادر میروید. جدا کردن آنها و باز کشت آنها ساده‌ترین روش تکثیر گلایل است.

برخی منابع مورد استفاده برای تولید مطلب معرفی گل زینتی گلایل :

1- تجربیات عملی پرسنل گل شقایق حاصل از سالیان متوالی فعالیت در حوزه گل های شاخه ای و گیاهان آپارتمانی

2- جمع آوری اطلاعات از منابع اینترنی از جمله موارد زیر:

مطالب مرتبط

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری

X