معرفی گل زینتی : ژربرا

دسته بندی ها :
معرفی گل زینتی : ژربرا

مدت زمان مطالعه 7 دقیقه | تاریخ انتشار مرداد 99

تاریخچه پیدایش گل ژربرا

ژربرا پنجمین گل محبوب در جهان است. گلهای ژربرا از خانواده کاسنیان Asteraceae یا آفتابگردان بوده که در آفریقای جنوبی کشف شده و همانند بسیاری از گیاهان با اصلاح نژاد به اشکال کنونی تبدیل گشته است .

در اوایل دهه 1920 در آمریکای شمالی اقدام یه پرورش این گیاه شد این در حالی است که سالانه هلند تقریبا 900 میلیون شاخه از این گلها را تولید می کند.

این گل به نام تراگت گربر ، پزشک و گیاه شناس آلمانی ، که مجموعه فعالیتهای زیادی در حوضه گیاه شناسی در قرن هجدهم داشت ، نامگذاری شد.

در ادامه با انواع گل ژربرا آشنا شده ، از رنگ های پر مصرف در بازار گل ، قیمت هر شاخه و نحوه نگهداری و تکثیر آن نیز مطلع شوید همراه ما باشید :

انواع-رنگ-ژربرا

انواع گل ژربرا و تنوع رنگی آن در بازار گل

ژربرا ، گلی بسیار زیبا با رنگ بندی های بسیار جذاب و مختلف در تمام فصول سال می باشد که غالباً در گلفروشی ها حاضر و آماده برای ملّوَن کردن انواع دسته گل، سبد گل، باکس گل، تاج گل و ماشین عروس می باشد.

در میان تنوع رنگی این گیاه پر مخاطب ترین آن ژربرا زرد، ژربرا سرخ آبی ، ژربرا صورتی و ژربرا نارنجی می باشد که باعث تمرکز گلخانه داران بر تولید هرچه بیشتر این رنگ از گلهای ژربرا می شود. از دیگر رنگهای موجود می توان به سفید، قرمز، بنفش، گلبهی و رنگ های ترکیبی سفید قرمز، نارنجی زرد اشاره کرد که از زیبایی خاصی برخوردارند.

 

ژربرا-صورتی
ژربرا-صورتی
ژربرا-نارنجی
ژربرا-نارنجی
ژربرا-سرخابی
ژربرا-سرخابی
ژربرا-زرد
ژربرا-زرد

نحوه نگهداری گل و گلدان ژربرا :

ژربرا به دو شکل شاخه بریده و گیاه گلدانی و یا آپارتمانی مورد مصرف قرار می گیرد.

نحوه نگهداری آن درصورت خرید بصورت شاخه بریده همانند دیگر گل ها قرار دادن در آب و سایه می باشد. اما برای افزایش میزان طول عمر گیاه می توانید هر چند روز یک بار آب آن را تعویض کرده و از انتهای ساقه بمیزان 1 سانتی متر بصورت مورب (کج) کوتاه نمایید دمای بین 18 الی 22 درجه سانتی گراد در شادابی بیشتر این گیاه بی تاثیر نخواهد بود .طول عمر مناسب و زیبایی در کنار قیمت (نسبتاً) پایین این گیاه از عوامل اصلی استفاده آن می باشد.

و اما نیازها و نحوه نگهداری گل ژربرا بصورت گلدانی

عمر مفید گلدان ژربرا حدود دو سال بوده و بعد از آن بوته‌ها به علت افت کیفیت گل و فرسودگی مقاومت خود را در برابرآفات و بیماری‌ها از دست داده و معمولا حذف می‌شوند. با رعایت موارد زیر گلدان شما عمر با عزت تری خواهد داشت 🙂

نور: 

نور مناسب باعث افزایش فتوسنتز و طول عمر گل ها شده و نور کم باعث رشد علفی و طویل شدن ساقه گل ها می شود و عدم استحکام شاخه ها و خمیدگی آنرا بدنبال دارد. می توانید این گیاه را در باغچه کاشته و آن را در هوای آزاد پرورش دهید اگر تابستانی خیلی گرم و یا زمستان خیلی سرد بر منطقه غالب نباشد.

دما:

به سرما حساس بوده و دمای کمتر از 5 درجه سانتی گراد ابتدا گل و بعد ریشه گیاه را نابود می کند.

آبیاری: 

نیاز به آب فراوان با بستری زهکش می تواند در رشد این گیاه تاثیر بسزایی داشته باشد . ولی در صورت ایجاد مانداب در گلدان و یا باغچه، ابیاری فراون باعث پوسیدگی ریشه و فعالیت قارچ ها  خواهد شد.

خاک:

تقریبا در تمام خاکها بجز خاکهای سنگین میتواند رشد کند. اسیدیتیه مناسب خاک ۶ ونیم تا هفت می باشد.

روشهای تکثیر ژربرا :

1-کاشت بذر

در این روش بذرها بلا فاصله بعد از برداشت کاشته می‌شوند زیرا به سرعت از قوه نامیه آن‌ها کاسته می‌شود. همچنین بذرها به دلیل عدم یکنواختی ژنتیکی ، گلهایی با خصوصیات و رنگهای غیر یکنواخت ایجاد می‌کنند.

2-تقسیم بوته

برای تکثیر از طریق تقسیم بوته پاجوش های کناری گیاه مادری را جدا و در بستر مناسب با زهکشی بالا کشت می کنیم.

3-کشت بافت

این روش مناسب‌ترین روش تکثیر ژربرا می‌باشد که در آن گیاهانی کاملاً شبیه گیاه مادری در تعداد بسیار انبوه و تجاری در محیط آزمایشگاه تولید و کشت می شوند.

کاربرد و موارد تزیینی ژربرا :

بدلیل زیبایی، تنوع رنگی، طول عمر مناسب و کاربرد راحت در تزیین انواع پایه گل تبریک ، تاج گل ترحیم ، سبد گل ، دسته گل و حتی ماشین عروس مورد استفاده قرار گرفته و موجب زیباتر شدن محصولات نهایی می شود.

نمونه هایی از گل ژربرا برای تزیین در گل شقایق :

ماشین عروس با ژربرا MT033
ماشین عروس با ژربرا
سبدگل ژربرا ST006
پایه مسجدی ژربراPT015
پایه مسجدی ژربرا
پایه گل دوطبقه ژربرا
پایه گل دوطبقه ژربرا
دسته گل ژربرا
دسته گل ژربرا

قیمت گل ژربرا :

قیمت گل های طبیعی بسته به فصول سال و مناسبت های خاص دچار نوسان می شوند اما در هنگام انتشار این مطلب قیمت هر دسته ژربرا (شامل 10 شاخه) در بازار گل تهران بصورت میانگین بین 15 الی 20 هزار تومان می باشد.

گل ژربرا بصورت تک رنگ و ده تایی در بسته بندی خاصی ارائه شده تا در جابه جایی ها دچار مشکل و آسیب نشوند و از طرف دیگر گیاه را بصورت صاف و راست نگه دارد. برای خرید گل ژربرا می توانید از طریق وبسایت گل شقایق و یا سفارش تلفنی اقدام نمایید.

آشنایی با 26 گونه از انواع گل ژربرا به همراه عکس البته با زبان اصلی در وبسایت اتمسفرخانگی

برخی منابع مورد استفاده برای تولید مطلب معرفی گل زینتی ژربرا :

1- تجربیات عملی پرسنل گل شقایق حاصل از سالیان متوالی فعالیت در حوزه گل های شاخه ای و گیاهان آپارتمانی

2- جمع آوری اطلاعات از منابع اینترنی از جمله موارد زیر:

مطالب مرتبط

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری

X