رنگ سال 1399 | آبی کلاسیک

دسته بندی ها :
رنگ سال 1399 | آبی کلاسیک

رنگ سال99 | آبی کلاسیک :

موسسه پنتون (Pantone) سالانه یک رنگ را بر اساس رنگ های پیشنهادیش به کاربران و با توجه به نظر سنجی هایی که از مردم می‌شود انتخاب می‌کند و به عنوان رنگ سال معرفی می نماید. فرایند معرفی رنگ توسط این موسسه بر اساس تحلیل متخصصان صورت می پذیرد و برای انتخاب رنگ سال در جهان و بین صنایع مختلف بدنبال تاثیرات جدیدی از رنگ ها هستند. از جمله رسانه  و فیلم سازی، کلکسیون ، هنر ، سفر و هنرهای جدید، مد، تمامی حیطه های  طراحی، مقاصد جذاب جهانگردی، همچنین سبک های جدید زندگی، سبک بازی و شرایط اجتماعی-اقتصادی باشد.

در ادامه این مطلب به روانشناسی رنگ آبی پرداخته و تعدادی از محصولات مربوط به این رنگ را معرفی می کنیم:

مدت زمان مطالعه 8 دقیقه | تاریخ انتشار فروردین 99

روانشناسی رنگ آبی

رنگ آبی کلاسیک و دلیل انتخاب آن درسال 2020

پنتون با اشاره به اینکه سال 2020 آغاز دهه ای است که سراسر جهان درگیر التهابات و ناپایداری است، رنگ آبی کلاسیک را با امید ایجاد آرامش، اعتماد و اطمینان در سراسر جهان به عنوان رنگ سال 2020 میلادی (1399شمسی) انتخاب کرد. آبی کلاسیک معرفی شده توسط پنتون که بیش از دو دهه است رنگ هر سال را مشخص می کند، تنها یک رنگ برای دیدن نیست! آبی کلاسیک در مراسمی خاص در منهتن رونمایی شد. در این مراسم علاوه بر این که آبی کلاسیک به عنوان رنگ سال ۲۰۲۰ میلادی که در تقویم ما معادل رنگ سال1399 است معرفی شد عطر آبی کلاسیک، نوشیدنی، موسیقی و کوسن های مخملی(بالشتک) آبی کلاسیک رونمایی شدند. آبی کلاسیک را پنتون همچون یک سبک زندگی معرفی کرد تا در آغاز دهه جدید میلادی شاید بتوان با جادوی رنگ اندکی حال دنیا را خوب‌تر کند، با رنگی که شاید خبر از آینده بدهد.

جهان آبی

خصوصیات رنگ آبی کلاسیک و تاثیر روانی آن

رنگ آبی جزو رنگ های سرد محسوب می شود که ذهن و جسم را آرام می کند و باعث افزایش تمرکز و کاهش استرس می شود. روانشناسان، آبی را به عنوان رنگ خوش بینی و صداقت می شناسند و معتقدند استفاده از این رنگ اعتماد به نفس و احساس امنیت را تشدید می کند. همچنین، این رنگ به عنوان رنگی که مرز و محدودیتی ندارد و یادآور افق های بزرگ و فضاهای باز است، شناخته می شود.

رنگ آبی کلاسیک یا همان رنگ آبی عمیق، در عمق آسمان در هنگام غروب یا به اصطلاح گرگ و میش و حتی در آسمان شب دیده می شود و عظمت آسمان را به ما نشان می دهد. از این رو، این رنگ با عمیق بودن و توجه به عمق مسایل نسبت تنگاتنگی دارد.

لیتریک ایزمن، مدیر اجرایی موسسه پنتون نیز در رابطه با ویژگی عمیق بودن این رنگ گفته: «رنگ آبی کلاسیک ما را تشویق می کند فراتر از واقعیت ها را ببینیم و افکارمان را گسترش دهیم. ما را به چالش می کشاند تا عمیق تر فکر کنیم، دیدگاهمان را وسعت ببخشیم و ارتباطمان را به جریان بیندازیم».

این رنگ با عنوان «قابل اعتماد و پایدار» نامگذاری شده است چون به معنای آرامش بخش و متحد بودن است. رنگ های آبی پر رنگ مانند آبی کلاسیک محرک وضوح افکار هستند و استفاده از آنها باعث خواهد شد که زندگی شما آرام تر و متمرکزتر شود.

رنگ آبی کلاسیک، رنگی بین آبی کاربنی و سورمه‌ای است و شاید بتوان گفت همان رنگ لاجوردی است.

در ادامه مطلب به ترکیب رنگ آبی با دیگر رنگ ها و نحوه تاثیر روانی آن خواهیم پرداخت:

1- آبی خالص کلاسیک و عدم ترکیب آن با دیگر گلها یک نمونه باکس گل و یک نمونه دست گل
دسته گل رزهلندی آبی
باکس رزآبی
باکس گل رز آبی قرمز و زرد
2- ترکیب رنگ آبی کلاسیک رنگ سال99 با قرمز و زرد

ترکیب رنگ آبی، قرمز و زرد یکی از بهترین ترکیب‌بندی‌ها برای هماهنگی و ست کردن رنگ آبی با سایر رنگ‌ها است که قدرت آبی را حفظ کرده و اثرگذاری آن را بیشتر می‌کند. استفاده از سه رنگ آبی، قرمز و زرد در کنار یکدیگر در یک باکس گل، سبدگل و دسته گل جذابیت داده و روح زندگی را در آن جاری می‌سازد. به‌طورکلی ترکیب رنگ‌های گرم و سرد و متضاد توجه همگان را جلب می‌کند.

جعبه گل رزآبی و سفید
 3- ترکیب رنگ آبی کلاسیک رنگ سال 2020 با سفید

یکی دیگر از رنگ‌هایی که در ترکیب با آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نتیجه‌ای شکیل دارد و هدایای شما را با زیبایی خاصی جلوه خواهد داد استفاده از رنگ سفید در ترکیب با رنگ سال 2020 است. سفید نشانه ای از صلح و راستی است و در کنار آبی کلاسیک که نمادی از اعتماد و خوشبینی است احساسات لطیف شما را القا خواهد کرد. طیف‌های تیره آبی مانند آبی کلاسیک با ایجاد عمق و نقطه تمرکز درجلب توجه به نقطه خاصی استفاده می‌شوند. آبی تداعی‌کننده عناصر مهم طبیعت یعنی آسمان و آب است و به دلیل آرامشی که به انسان انتقال می‌دهد می تواند در یک باکس گل، سبدگل و دسته گل مورد استفاده قرار بگیرد.

رنگ سال 1399، آبی کلاسیک با چه گلدان هایی در دکوراسیون منزل ست می شود؟

اگر می‌خواهید به دکوراسیون خود رنگ اضافه کنید ولی نمیدانید از کجا باید شروع کنید، رنگ آبی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای انواع گل و گلدان سفالی و سرامیکی در خانه و محل کار شما باشد.

در انتخاب رنگ‌هایی که همراه رنگ آبی در دکوراسیون به کار می‌روند باید دقت کرد، چرا که تنالیته‌ی رنگ مورد نظر از نظر کمرنگ و پررنگ بودن باید متناسب با رنگ آبی باشد. به طور کلی می‌توان گفت رنگی وجود ندارد که با رنگ آبی هماهنگ نشود. با اینکه رنگ آبی رنگ سردی است با رنگ‌های سرد دیگر مانند: طوسی، بنفش و حتی سیاه ست می‌شود و حس پایداری و آرامش را به همراه می‌آورند. برای اینکه در دکوراسیونی پررنگ‌تر داشته باشید رنگ آبی را در ترکیب با رنگ‌های گرم مانند: زرد، قرمز یا نارنجی به کار ببرید.

نکته: برای اینکه راحت تر بتوانید انواع رنگ‌های مختلف را در ترکیب باهمدیگر استفاده کنید(در کل منزل)، بهتر است با قانون ۱۰-۳۰-۶۰ آشنا شوید: این قانون شامل انتخاب رنگ غالب (dominant shade)، رنگ ثانویه (secondary shade) و رنگ تاکیدی (accent colour) است. به صورتی که رنگ غالب مانند: رنگ دیوار، فرش و کفپوش ۶۰ درصد رنگ دکوراسیون، رنگ ثانویه مانند: رنگ مبلمان ۳۰ درصد و رنگ تاکیدی در لوازم جانبی ۱۰ درصد از رنگ دکوراسیون را شامل می‌شود.

برخی منابع مورد استفاده برای تولید مطلب رنگ سال99 آبی کلاسیک:

1- تجربیات عملی و بصری پرسنل گل شقایق حاصل از سالیان متوالی فعالیت در این حوزه

2- جمع آوری اطلاعات از منابع اینترنی از جمله موارد زیر:

مطالب مرتبط

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری

X