کاکتوس و ساکولنت را چگونه از هم تشخیص دهیم ؟

دسته بندی ها :
کاکتوس و ساکولنت را چگونه از هم تشخیص دهیم ؟

کاکتوس و ساکولنت را چگونه از هم تشخیص دهیم؟ مهمترین تفاوت های ظاهری کاکتوس و ساکولنت در چیست؟ + تصویر

احتمالاً تا به حال اسم ساکولنت را شنیده اید و این سوال در ذهن شما پدیدار شده که ساکولنت چیست و چه تفاوتی با کاکتوس دارد؟ یا اینکه در منزل خود یکی از این گیاهان زیبا را دارید اما شک دارید که کاکتوس است یا ساکولنت. در این مطلب می‌خواهیم به معرفی تفاوت های اصلی میان ساکولنت‌ و کاکتوس بپردازیم تا پس از مطالعه، براحتی بتوانید این گیاهان را از هم تفکیک کرده و در نگهداری آن ها دچار مشکل نشوید. گیاهانی که با ظاهر خاص و زیبای خود می‌توانند در شرایط بسیار سخت هم به بقا و رشد خود ادامه دهند و زینت بخش محیط پیرامون ما باشند.

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه / تاریخ انتشار: اسفند 98

ساکولنت ها : گروهی از گیاهان گوشتی و آبدار با وریته های مختلف هستند که می‌توانند به خوبی آب را در بافت‌های خود ذخیره سازی کنند. ساکولنت‌ها به مانند اکثر گیاهان آپارتمانی دارای برگ، ریشه یا ساقه هستند که قابلیت ذخیره کردن آب را دارند و می‌توانند رطوبت درون بافت خودشان را نیز افزایش دهند. ساکولنت‌ها قادرند به خوبی در محیط‌های گرم و کم آب زندگی کنند و با کمک گرفتن از اندام گوشتی خود به شکل حیرت آوری در این محیط‌ها زنده بمانند و تکثیر شوند. محیطی که شاید هیچ گونه گیاهی توانایی بقا و رشد را در آن نداشته باشد.
کاکتوس ها : کاکتوس از کلمه یونانی “kaktos” گرفته شده است. معنایی که امروزه می شناسیم مربوط به سال 1769م می باشد ، زمانی که این کلمه برای توصیف گیاهان سبز و بدون برگ کویر آمریکا به کار رفته است
 در یک تعریف کلی می توان گفت : ” هر کاکتوس، ساکولنت است اما هر ساکولنت لزوما کاکتوس نیست ”

تفاوت های ظاهری را در چهار طبقه بندی زیر بررسی می کنیم:

1- برآمدگی های دایره ای شکل روی گیاه (areoles)

2- شکل تیغ ها

3- وجود برگ

4- نوع گل

تفاوت کاکتوس و ساکولنت(برآمدگی های دایره ای شکل روی گیاه)

Areole کاکتوس
areoles برجستگی های کوچک ، در روی سطح تنه گیاه کاکتوس می باشد که عموماً با رنگ متفاوتش نسبت به تنه آن قابل تشخیص می باشد. در محل ایجاد این آرئول ها تیغ ها، موها و گل های کاکتوس رشد می کنند. اگر ساکولنتی دارای آئورول باشد، یک کاکتوس است. و اگر دارای این برجستگی ها نباشد، کاکتوس نیست.

تفاوت کاکتوس و ساکولنت(شکل تیغ ها)

تیغ ساکولنت
تیغ ساکولنت
تیغ کاکتوس
تیغ کاکتوس
یکی از بهترین روش های شناسایی کاکتوس نحوه رشد تیغ های آن می باشد. البته بعضی از واریته های ساکولنت هم دارای تیغ می باشند، ولی در مقایسه کاکتوس و ساکولنت باید توجه کرد که معمولا در هر آرئول کاکتوس بیش از یک تیغ رشد می کند ولی تیغ در ساکولنت ها به صورت تکی و منظم ایجاد می شود.

تفاوت کاکتوس و ساکولنت(وجود برگ)

ساکولنت برگ دار
ساکولنت برگ دار
کاکتوس بدون برگ
کاکتوس بدون برگ
یک نکته جالب در باره کاکتوس این هست که اکثر کاکتوس ها هیچ شاخه یا برگ واقعی ندارند. این یک سازگاری برای جلوگیری از هدررفت آب در مناطق گرم و خشک و صحرایی است که اکثر کاکتوس ها در آن زندگی می کنند. آرئول های روی کاکتوس معادل شاخه های درخت بوده که تیغ ها ویا گل از آنجا خارج می شود.به غیر از چند نمونه ی خاص ، اکثر کاکتوس ها برگ ندارند. یعنی برگ دار بودن نکته ی مهمی در جهت تشخیص ساکولنت ها از کاکتوس می باشند.

تفاوت کاکتوس و ساکولنت(نوع گل)

گل دهی ساکولنت
گل دهی ساکولنت
گل دهی کاکتوس
گل دهی کاکتوس
کاکتوس ها گل می دهند ! و در عین حال این گل ها خاص ، منحصر به فرد و در رنگ های زیبا دیده می شوند و بعضاً تبدیل به میوه هم می شوند. ولی گل دهی فقط مختص کاکتوس ها نمی باشد و بعضی از واریته های ساکولنت نیز گل می دهند با این تفاوت که گل های آن کوچکتر و بی نشاط تر هستند.

برخی منابع مورد استفاده برای تولید مطلب کاکتوس و ساکولنت را چگونه از هم تشخیص دهیم

1- تجربیات عملی پرسنل گل شقایق حاصل از سالیان متوالی فعالیت در حوزه گیاهان آپارتمانی

2- جمع آوری اطلاعات از منابع اینترنی از جمله موارد زیر:

برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات شما

  1. صدف گفت:

    مطلب کوتاه و مفیدی بود
    در رابطه با انواع خود کاکتوس ها هم مطلب میشه بگذارید؟
    ممنون

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری

X