6 روش برای تشخیص زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی

دسته بندی ها :
6 روش برای تشخیص زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی

زمان مطالعه: 11 دقیقه / انتشار: مهر99

داستان از این قرار است که شما یک گیاه زیبا خریداری و یا بعنوان هدیه دریافت می کنید، در ابتدا همه چیز خوب پیش می رود، شاخه و برگها عالی به نظر رسیده و رشد می کنند اما طولی نکشد که گیاه کمی از طراوت اولیه خود را از دست داده و متعجب می شوید که کجای کار من اشتباه است. خُب تا حد زیادی رایج ترین مسئله تعیین زمان آبیاری است.

ما تعداد زیادی از تلفات گیاهان را نظارت کرده ایم. مهمترین نکته ای که آموختیم این است که شما باید گیاهان خود را مرتباً ارزیابی کنید و به دنبال نشانه هایی برای نیاز آنها باشید ، نه اینکه به یک توصیه برای آبیاری گیاهان خود در یک برنامه مشخص اعتماد کنید.

این 6 نکته را دنبال کنید تا بر زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی مسلط شوید:

تست میزان رطوبت خاک با انگشتان دست

تست رطوبت خاک با چوب یا سیخ

پژمردگی و افتادگی برگها را بررسی کنید

برگهای زرد یا قهوه ای را بررسی کنید

خشکی و ریزش برگ را بررسی کنید

رنگ خاک را بررسی کنید

تست-رطوبت-با-دست زمان آبیاری

1- تست میزان رطوبت خاک با انگشتان دست

یکی از بهترین راه ها برای تشخیص نیاز گیاهان آپارتمانی به آب زیر نظر داشتن شرایط خاک می باشد. برای انجام این کار شما به تجهیزات خاص یا تکنیک های پیچیده نیاز ندارید. یک تست لمسی ساده می تواند زمان آبیاری گیاه شما را مشخص کند.

می توانید هر دو روز یکبار انگشت خود را به داخل خاک گلدان وارد کرده و میزان رطوبت آن را بسنجید . قسمت بالای خاک ممکن است خشک به نظر برسد اما در زیر می تواند مرطوب باشد ، بنابراین مهم است که انگشت خود را چند سانتی متر به سمت پایین فشار دهید تا رطوبت موجود در زیر سطح بالایی خاک حس شود.

خاک گلدان به طور معمول از سطح به سمت پایین خشک خواهد شد. نحوه آبیاری گیاهان به گونه ایست که ممکن است لازم باشد بعضی از گیاهان را پس از خشک شدن سطح ، بعضی دیگر را هنگامی که چندسانتی متر از خاک خشک شد ، آبیاری کنید و برخی دیگر از گیاهان باید فقط در صورت خشک شدن خاک تا جایی که احساس می کنید ، آبیاری شوند.

از آبیاری زیاد خودداری نمایید چون باعث افزایش احتمال باتلاقی شدن خاک و احتمال حمله قارچی به ریشه می شود که نتیجه آن از بین رفتن گیاه خانه شما هست.

پس از خشک شدن خاک تا حد توصیه شده (بسته به نوع گیاه) ، باید بیشتر گیاهان آپارتمانی را کاملاً آبیاری کنید تا آب از سوراخ های زهکشی پایین تخلیه شود.

بطور مثال در فصل تابستان گیاه گل ناز رو هر یک روز درمیان آبیاری کرده ولی گیاهی مانند سانسوریا به بیش از یک هفته زمان نیاز دارد

2- تست رطوبت خاک با چوب یا سیخ

بررسی رطوبت خاک در اعماق گلدان مهم است زیرا ظاهر سطحی خاک می تواند فریبنده باشد و در مواردی خشک بنظر برسد درصورتی که در عمق خاک رطوبت بمیزان لازم موجود بوده و یا در مواردی سطح خاک به علت آبیاری با حجم کم مرطوب باشد ولی عمق گلدان خشک بماند مهمترین نکته رساندن آب به ریشه گیاه می باشد که عموماً در عمق خاک پراکنده شده است.
برای آزمایش میزان رطوبت در خاک می توانید از چوب ، سیخ چوبی و یا حتی چوب بستنی استفاده کنید.
چوب را چند سانتی متر داخل گلدان فرو برده و مراقب ریشه گیاه باشید. میزان عمق قرار دادن چوب به اندازه گلدان و نوع گیاه بستگی دارد. اگر گیاه شما باید پس از خشک شدن نیمه بالایی خاک آبیاری شود ، مطمئن شوید که چوب را حداقل در نیمه خاک قرار دهید.

می توانید چوب را با یک خودکار درجه بندی کرده تا عمق مرطوب را دقیقاً مشخص نمایید.

چوب را به مدت 1 الی 2 دقیقه در خاک قرار دهید تا مقداری رطوبت جذب کند سپس آنرا از خاک خارج کرده و نتیجه را مشاهده نمایید. تغیر رنگ چوب بدلیل دریافت رطوبت نشان دهنده میزان رطوبت در آن ناحیه از خاک می باشد این سنجش به شما امکان می دهد تا باتوجه به نیاز آبی گیاه اقدام لازم جهت آبیاری و یا عدم آبیاری گیاه را انجام دهید.
اگر بررسی توسط شاخص چوب نشان داد خاک مرطوب است و نیازی به آبیاری نیست ، میتوانید چند روز بعد مجدد این عمل را تکرار کنید. البته در بازار رطوبت سنج های مختلی موجود می باشد که می توان از آنها برای اندازه گیری دقیق استفاده نمود که در آزمایشگاه ها کاربرد بالایی دارد.
و در صورتی که از این طریق به نتیجه مبهم میرسید می توانید از اقدامات دیگری برای تعیین زمان آبیاری استفاده کنید که در ادامه توضیح داده شده است.

افتادگی-برگ-گیاه

3- پژمردگی و افتادگی برگها را بررسی کنید

چه زمانی گیاه آپارتمانی بدلیل کم آبی پژمرده می شود؟

کاهش حجم گیاه (بخصوص برگ ها) ، بی حالی و عدم طراوت که ممکن است به نظر برسد گیاه قادر به تحمل وزن خود نیستند و سقوط گیاه به سمت گلدان از عمده نشانه های پژمردگی است.
روی برگهای گیاهان منافذ کوچکی برای جذب  و آزادسازی گازها و تبادل رطوبت وجود دارد و زمانی که گیاه آب کافی نداشته باشد ، با بستن این روزنه ها ، روند تبادل را متوقف کرده و مقداری رطوبت را حفظ میکند.
درصورتی که چنین مواردی مشاهده شد، شما در آب دادن کمی دیر کرده اید ، ولی این بدان معنا نیست که این پایان عمر گیاه شما است. اگر به موقع به فریاد گیاه برسید ، به احتمال زیاد می توانید با آبیاری سریع از تلف شدن آن جلو گیری کرده و دوباره شاهد بالا رفتن و چاق و چله شدن برگ ها شوید.
گاهی هم نیاز به بررسی بیشتر در خصوص پژمردگی گیاه هست چون به دلایل دیگری پژمرده و آویزان شده است ، این موارد شامل تغذیه بیش از حد (کود بیش از حد) ، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید و یا گرمای شوفاژ و بخاری ، آلودگی به بیماری یا حشرات ، پوسیدگی ریشه و همچنین آبیاری بیش از حد است!

زردشدن-برگ

4- برگهای زرد یا قهوه ای را بررسی کنید

اگر برگ گیاهان خانگی شما شروع به تغییر رنگ می کنند ، خصوصاً به رنگ زرد یا قهوه ای ، می تواند نشانه ای از آبیاری غیر اصولی باشد. در بعضی موارد گیاه تشنه شروع به تغییر رنگ برگهای خود نموده و زرد یا قهوه ای می شود. اگر بلافاصله متوجه نشوید ، ممکن است برگها حتی در لبه های خارجی خشک یا “ترد” شوند. توجه به سلامتی روزمره گیاهان در خانه مهم است .
توجه داشته باشید که برگهای زرد ، قهوه ای و خشک همیشه نشانه نیاز گیاه به آب نیستند. گاهی اوقات می تواند نشانه این باشد که گیاه از مشکلات دیگری مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم ، بیماری و آفت یا آبیاری بیش از حد رنج می برد. 

خشکی-و-ریزش-برگ

5- خشکی و ریزش برگ را بررسی کنید

اگر گیاه آپارتمانی را در زمان مناسب و با مقدار مشخص آبیاری نکنید ، احتمال خشکی و ریزش برگ بالا می رود. بسیاری از گیاهان سالم برای تولید شاخ و برگ جدید برخی از برگهای قدیمی یا بالغ را از دست می دهند ، بنابراین شما باید تشخیص دهید که این ریزش طبیعی است یا خیر.
در مواردی که زمان آبیاری زیاد شده و گیاه آب مورد نیاز را دریافت نکند ، ریزش بیشتر خواهد بود و برگهای جوان و بالغ شروع به خشک شدن خواهند کرد. در واقع ، برگهای جوان اغلب در چنین مواردی شروع به ریزش می کنند.
قبل از آبیاری ، خاک را بررسی کنید تا مطمئن شوید خاک واقعاً خشک است. در بعضی موارد ، یک گیاه می تواند برگهای خود را با آبیاری بیش از حد از دست بدهد . اگر با بررسی متوجه شدید که خاک مرطوب هست ، این ریزش برگ می تواند نشانه آن باشد که آبیاری بیش از حد منجر به پوسیدگی ریشه شده است.

6. رنگ خاک را بررسی کنید

رنگ خاک می تواند شاخص خوبی برای میزان رطوبت موجود در خاک باشد. خاک مرطوب به طور طبیعی تیره تر از خاک خشک به نظر می رسد.
با یک نگاه می توانیم خاک مرطوب را تشخیص دهیم ، بنابراین فقط با عبور از کنار گیاهان خانگی می دانیم که آیا آنها در حال خشک شدن هستند یا خیر. اگر گلدانی را دیدیم که خاک آن خشک به نظر برسد ، می توانیم آن را با دقت بیشتری ارزیابی کنیم و با استفاده از دیگر روش ها تعیین کنیم که آیا به آب نیاز دارد یا خیر.

در مجموع بهتر است از چندین روش معرفی شده بصورت توامان برای یافتن بهترین زمان آبیاری استفاده کنید .
به عنوان مثال ، یک گیاه خانگی با خاک خشک و برگهای پژمرده گیاهی است که از زمان آبیاری آن گذشته و باید هرچه سریعتر آبیاری شود. با این حال ، گیاهی با برگهای پژمرده و خاک بسیار مرطوب و گاهاً باتلاقی به احتمال زیاد دچار پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری زیاد شده است.

گاهی اوقات علائمی که گیاه نشان می دهد می تواند از مجموع چندین عوامل ایجاد شده باشد. به جای اینکه فقط به دنبال یک نشانه از نیاز گیاه باشید (مثلاً کم آبی یا کم نوری) نگاهی کلی به گیاه و شرایط آن بیندازید.

علاوه بر توانایی ارزیابی میزان نیازهای گیاهان آپارتمانی ،باید عواملی را که بر مقدار آب مورد نیاز آنها تأثیر می گذارند در نظر بگیرید از جمله : اندازه گلدان ، نوع گلدان ، نوع خاک ، دما ، رطوبت و جریان هوا که تفاوت زیادی ایجاد می کنند. من مقاله دیگری درباره این جنبه آبیاری گیاهان آپارتمانی نوشتم.

آخرین کلام

مهمترین نکته هنگام ارزیابی نیاز گیاهان آپارتمانی به آب ، بررسی دقیق هر گیاه است تا اینکه به برنامه آبیاری اعتماد کنید. فقط گیاهان داخل خانه خود را بشناسید و به مرور آنها را تماشا کنید. آنها تمام اطلاعات لازم را برای شما فراهم می کنند تا بتوانید آبیاری را به درستی انجام دهید.

برخی منابع مورد استفاده برای تهیه مطلب 6 روش برای تشخیص زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی :

1- تجربیات عملی پرسنل گل شقایق حاصل از سالیان متوالی فعالیت در حوزه گیاهان آپارتمانی و باغی

2- جمع آوری اطلاعات از منابع اینترنی از جمله موارد زیر:

مطالب مرتبط

نظرات شما

 1. گل دوست گفت:

  سلام تشخیص زمان و میزان آبیاری گیاهان آپارتمانی یک مشکل هست ولی مشکل بزرگتر کلا کاهش اندازه برگ و طراوت آن این رو چکار کنیم؟

  • vahid.biglo گفت:

   سلام وقت بخیر
   اکثر افراد هنگام خرید گیاهان آپارتمانی این سوال رو دارند و جواب این هست که بهترین مکان برای نگهداری گیاه گلخونه هست پس شما هم باید تلاش کنید تا همان شرایط رو در منزل تامین کنید اما تا جای امکان و توجه بیشتر به موارد اساسی مثل نور،آب، دما، خاک و رطوبت که درصورت عدم رعایتش گیاه از بین میره. این موارد رو بسته به گیاهان آپارتمانی که دارید رعایت بفرمایید تا طروات و سایز اون حفظ بشه.

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری

X