بهترین زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی چه موقعی است؟

دسته بندی ها :
بهترین زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی چه موقعی است؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه / انتشار: مهر 99

زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی

وقتی از باغبانان و پرورش دهندگان گیاه آپارتمانی در باره زمان آبیاری گیاهان سوال پرسیده می شود جواب های متنوعی دریافت خواهد شد. اما تعداد کمی پاسخ در این خصوص وجود دارد که در این مطلب ، سعی شده بصورت طبقه بندی پرسش و پاسخ آورده شود.

زمان آبیاری-در-اول صبح
زمان آبیاری-در-طلوع

زمان آبیاری اول صبح

چرا اول صبح باید گیاهان خود را آبیاری کنیم؟

هر باغبان می خواهد گیاهانش شکوفا شده و به بهترین شکل ممکن به نظر برسند.  برخی از دلایل اصلی انتخاب صبح اول وقت برای آبیاری از این قرار است:

آبیاری صبح زود از تبخیر زیاد آب جلوگیری می کند و باعث کاهش هدر رفت آب می شود.
قبل از غروب آفتاب شاخه و برگ گیاه خشک شده و از بروز بیماری های قارچی و باکتریایی بشدت جلوگیری می شود.
گیاهان به سرعت در طول روز آب را جذب می کنند ، بنابراین ریشه زمان جذب حداکثری آب را داشته و از ماندابی ریشه در آب جلوگیری می شود.

بعد از آبیاری گیاهان ، خاک مقداری را جذب کرده و آب اضافی از زهکش گلدان خارج می شود. زمان آبیاری گیاهان در صبح ، هنگامی که رشد و متابولیسم گیاه آغاز می شود ، ایده آل است ، زیرا آب مورد نیاز ریشه افزایش یافته و آنها برای جذب آب آماده هستند. بعلاوه ، در اوایل صبح ، نور خورشید هنوز گرمای زیادی نداشته و تبخیر آبهای سطحی کمتر خواهد بود. هر دو این فاکتورها اطمینان حاصل می کنند که آب کافی برای گیاهان شما در دسترس است.

با گذشت زمان گرمای روز به حداکثر رسیده و آب اضافی روی شاخه و برگ ها تبخیر می شود. مهم است که با پایان روز ، آب اضافی روی برگ و ساقه گیاهان شما وجود نداشته باشد تا بیماری های قارچی و باکتریایی که محیط مرطوب را دوست دارند به گیاه شما آسیب نرسانند، گاهی برگ های گیاهی که یک شب خیس می مانند می توانند بیماری های را جذب کنند که به سرعت گیاهان زیبای شما را از بین ببرند.

زمان-ابیاری-گیاهان-در-عصر
زمان-ابیاری-گیاهان-در-عصر

آبیاری در عصر

آیا آبیاری گیاهان در عصر مشکلی دارد؟

شما باید در نظر داشته باشید که چرا گیاهان خود را آبیاری می کنید. آب برای زنده ماندن آنها ضروری است در حالی که آبیاری صبح معمولاً بهترین است ، اما اگر گیاهان شما بشدت به آب نیاز دارند بدون توجه به زمان روز به آنها آب دهید.
برای تشخیص فرارسیدن زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی کلیک کنید.

با این حال ، آبیاری گیاهان در هنگامه عصر یا شب باید کمی با احتیاط بیشتر انجام شود بطوری که فقط آب را به ریشه گیاه رسانده و از گرفتن آب روی برگ ها خودداری کنید چون احتمال جذب بیماری در محیط مرطوب بیشتر است .
هنگام آبیاری شبانه باید بیشتر مراقب گیاهان آپارتمانی باشید. دلیل اصلی این امر تهویه هوا است. در محیط باز ، به دلیل حرکت هوا ، میزان تبخیر بیشتر خواهد بود. تهویه هوا در داخل آپارتمان می تواند بسیار ضعیف باشد ، بنابراین سطح مرطوبت در مجاورت گیاهان آپارتمانی ماندگار بوده و با پایین آمدن درجه حرارت شب ، تبخیر کاملاً متوقف می شود.

بهترین زمان برای آبیاری گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی کاملاً از نظر آب و رفاه به شما متکی اند. علاوه بر این ، با تهویه کمتر نسبت به گیاهان فضای باز ، بسیار حساس به آبیاری بیش از حد یا آبیاری در زمان نامناسب روز هستند. بهترین زمان روز برای آبیاری گیاهان آپارتمانی صبح است ، درست مثل گیاهان در فضای باز.

گیاهان خانگی خود را طبق برنامه آبیاری نکنید ، زیرا شرایط نگهداری هر گیاه ، محیط خانه ، میزان دریافت نور و گردش هوا متفاوت هستند. در عوض ، گیاه خود را مشاهده کنید و یاد بگیرید که چگونه و در چه مواردی تغییر حالت می دهد. مراقب علائم نیاز به آب باشید. خشکی محیط گلدان و وضعیت شاخه و برگ را کنترل کنید.

اغلب از وزن گلدان(گلدان های کوچک و متوسط) به عنوان راهنما استفاده می کنم تا به من کمک کند بفهمم گیاهان خانگی من چه زمانی به آبیاری احتیاج دارند. اگر گلدان را بلند کنید تا وزن آن را بررسی کنید ، با گذشت زمان می توانید با اطمینان از میزان نیاز به آب آن نظر بدهید.

علاوه بر این می توانید، انگشت خود را به داخل گلدان فرو کنید و رطوبت موجود در آن را احساس کنید. بدانید گیاهان شما دوست دارند خاک گلدان آنها چقدر مرطوب باشد و متناسب با نیاز آنها آبیاری کنید.

برخی منابع مورد استفاده برای تولید مطلب بهترین زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی چه موقعی است؟

1- تجربیات عملی پرسنل گل شقایق حاصل از سالیان متوالی فعالیت در حوزه گیاهان آپارتمانی

2- جمع آوری اطلاعات از منابع اینترنی از جمله موارد زیر:

مطالب مرتبط

نظرات شما

 1. sarafadavi گفت:

  مطلب جالب و مفیدی بود که واقعا آبیاری صبح بهتره یا شب فقط میشه در مورد حجم آبیاری انواع گیاهان آپارتمانی هم مطلب بزارین 🙏🙏

  • vahid.biglo گفت:

   سلام وقت بخیر
   ممنون از نظرشما
   در رابطه با میزان آبیاری گیاهان آپارتمانی سعی شده در قسمت توضیحات هر محصول داخل سایت به 7 مورد اصلی در نگهداری گیاه اشاره بشه چون نیاز های آبی گیاهان با هم متفاوت هست یک نسخه کلی نمیشه داد اما همیشه به حجم گیاه و گلدان آن و نوع خاک توجه کنید
   مثلاً دو گیاه سانسوریا با اندازه یکسان اما در گلدان های کوچک و بزرگ با یک دوره زمانی آبیاری نشوند چون گلدان بزرگ میزان آب بیشتری در خود انباشت میکند
   و نوع خاک هم بطور مثال در دو گلدان هم اندازه آبی که در خاک کوکوپیت انباشت میشود بمراتب بیشتر از خاک کاکتوس هست

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری

X